Nejdříve si o česneku obecně něco povíme. Česnek je vytrvalá bylina, řadící se do čeledi amarylkovitých, a pěstuje se vysazováním jednotlivých stroužků na jaře či na podzim. Pochází ze střední Asie, původní vlastí je Mongolsko a Kirgizské stepi, odtud putoval do Číny. Ve velkém se pěstoval také v Egyptě, Řecku i Římě. Česnek se vyznačuje charakteristickým aroma, způsobeným silicí, která se nazývá alliin.
Přírodní antibiotika. Místo lékárničky sáhněte do spíže
Nežádoucí vedlejší účinky antibiotik netřeba představovat. Proto je vhodné sáhnout po přírodních prostředcích léčby. Přírodní antibiotika se nachází ve vaší lednici i ve vaší spíži. Dejte hlas šetrné léčbě.
Syntetická antibiotika škodí
Ačkoliv jsou někdy jediným možným způsobem, jak s nemocí zatočit, neměli bychom po synteticky vyrobených antibioticích sáhnout příliš často. Antibiotika mají místo v případě komplikovaných a závažných nemocí s horečkami. Jinak je vhodné se jim vyhnout, jelikož ničí střevní mikroflóru, vyvolávají zažívací obtíže, zatěžují vnitřní orgány a spouští alergické reakce. Neúčinná jsou v případě virových infekcí a rovněž hrozí, že se tělo stane vůči užívání antibiotik rezistentní.
Proč přírodní antibiotika
Přírodní antibiotika jsou šetrná k organizmu, a především k zažívání. Nemají vedlejší účinky a jejich užívání bývá příjemné. Jsou snadno dostupné a mnohdy levnější než pilulky z lékárny. Přírodní antibiotika dokáží bojovat proti nejrůznějším bakteriím, virům, plísním a zároveň posílí imunitu.
Domácí lékárna
Česnek
Česnek hubí bakterie, ničí plísně i kvasinky. Doporučuje se pojídání syrového česneku nebo jeho užívání v podobě tinktur. Pro zvýšení účinku jej můžete smíchat s medvědím česnekem. Zabírá na chřipku, nachlazení a na bolesti v krku.
Trpíte v zimním období oslabenou imunitou? Rýma a nachlazení se vám většinou nevyhnou a vy k léčbě užíváte farmaceutické produkty, které nejsou zrovna nejlevnější? Nenechávejte peníze v lékárnách za doplňky s vitaminy, které najdete doma v originálním a na vitamíny mnohem bohatším balení.
Cibule
Při zánětech ústní dutiny, kašli, astmatu a rýmě sáhněte pro cibuli. Pomáhá i při zánětech ledvin a močového měchýře. Léčebné účinky má pouze syrová. Užívat ji můžete ve formě sirupu. Stačí rozdrtit tyčovým mixérem a ochutit cukrem nebo medem.
Cibule kuchyňská se řadí mezi cibulovou zeleninu a sice do čeledi amarylkovitých. Pochází nejspíše ze střední Asie. Cibuli znali již naši dávní prapředci, zmínky o ní pochází ze starověkého Egypta, Indie i Číny, rovněž se o ní dočtete v Bibli. Kromě soli byla vždy brána jako výborné koření a zejména se potom o ní hovořilo v souvislosti s přínosem pro lidské zdraví.
Med
Sladkou podobou antibiotik je med. Bojuje proti bakteriím, pomáhá při bolestech v krku, na kašel i při zánětech průdušek. Účinky můžete posílit smícháním s nastrouhanou cibulí.
Med, včelí zlato a lék na všechny neduhy. Tisíce let je med s námi a pomáhá při léčbě kašle, žaludečních vředů i nespavosti. Co vše byste měli vědět o slaďounké dávce přírodního léčiva?
Rozinky a dva citróny
Rozinky smíchejte s čerstvě vymačkanou citrónovou šťávou a zalijte horkou vodou. Nechejte přes noc nabobtnat a užívejte jako prevenci proti infekčním onemocněním. Směs nejen pomáhá a dodává vitamin C, ale zahání i chuť na sladkosti.
Chilli papričky
Stimulují krevní oběh, prokrvují a zahřívají. Působí proti virům, plísním a bakteriím.
Chilli papričky jsou známé už tisíce let a využívané pro blahodárné účinky na zdraví. Mají vysoký obsah vitamínů, pomáhají s hubnutím i s úzkostnými stavy. Pálivý ďáblík umí snížit cholesterol i regulovat hladinu cukru v krvi.
Zázvor
Je protizánětlivý, antirevmatický, snižuje cholesterol, vysoký krevní tlak a chrání před lámavostí kostí. Účinný je při léčbě nachlazení.
Zázvorový čaj pomáhá na nachlazení i proti jiným neduhům. Když překonáte mírně štiplavou chuť, dostáváte téměř všelék plný blahodárných složek. Prospívá kostem, zubům i pokožce.
Kajenský pepř
Kajenský pepř bojuje proti mykózám. Také rozpouští hleny, mírní kašel, bolesti v krku i žaludku.
Křen
Zachutná k párkům i uzenému masu, ale to není jediný přínos. Je léčivou rostlinou. Posiluje zažívání, podporuje prokrvení, rozpouští hleny, a dokonce zabraňuje nadýmání. Vyzkoušejte křen při zánětu nosních dutin jako obklad.
Citrón
Citrón působí antibakteriálně a má povzbuzující účinky. Čistí krev, mírní záněty a podporuje pocení. U citrónu se držte osvědčeného způsobu podávání a přidávejte si čerstvě vymačkanou šťávu do čaje.
V boji proti nachlazení se mnoho z nás obrací k citrusovým plodům. O nich je známo, že obsahují nezanedbatelné množství vitaminu C i řadu dalších zdraví prospěšných látek. Oblíbené jsou zejména citrony, jejichž prodej zažívá v zimních měsících každoročně boom. Jak vybrat z nabízených plodů ty správné?
Hřebíček
Koření, které se nachází v každé domácnosti. Ačkoliv jste po něm chtěli sáhnout při přípravě svařeného vína, vyzkoušejte jej jinak. Na litr vody dejte 10 g hřebíčku a povařte jako čaj. Hřebíček je dezinfekční a antibakteriální. Pomáhá se záněty a dezinfikuje ústní dutinu.
Jablečný ocet
Máme jej v lednici a často po něm sáhneme při dochucení salátů. Můžete jej však použít i na bolest v krku a na nachlazení. Jablečný ocet rozmíchejte ve vodě a pijte několikrát denně.