Lipie sladká - aztécký cukr

foto: Shutterstock

Přírodní sladidla se v současnosti hojně prodávají či jsou přímo pěstovány na zahradě, a to především stévie sladká. Ale už jste slyšeli o lipii sladké? Toto sladidlo je ještě sladší než výše zmiňovaná stévie, avšak i přesto je vhodná pro osoby, kterým byl diagnostikován diabetes.

Reklama

Pěstování

Rostlinku aztéckého cukru zakoupíte v některých zahradnictvích či květinářstvích. Lze ji také množit řízky, které necháme ve vodě zakořenit a poté sadíme do květináčů s propustným hlinito-písčitým substrátem. Lipie je půdopokryvná rostlina, avšak vyhovuje jí také pěstování v závěsných květináčích, kdy vytváří úchvatné převisy a z tohoto důvodu se často pěstuje i jako okrasná (dekorativní) rostlina.

Rostlinu pěstujeme jako přenosnou, kdy přes jaro a léto ji pěstujeme venku, a to na slunném místě. Na konci léta lipii přeneseme do místnosti, kde bude mít rostlinka dostatek světla a pokojovou teplotu.

Reklama

Sklizeň a skladování

Lístky lipie sklízíme průběžně od jara do podzimu, kdy sestříháváme její lístky. Tyto lístky necháme usušit na stinném místě, nikoli na přímém slunci! Po usušení lístky roztlučeme v hmoždíři na jemný prášek, který skladujeme v nádobě s těsněním.

Léčivé účinky a ostatní využití

Listy lipie mají silné aroma, jelikož obsahují hernandulcin, a proto je právě lipie 1000x sladší, než rafinovaný cukr, který obsahuje mnoho kalorií. Jmenované sladidlo je využíváno především diabetiky a osobami, které se právě pustily do redukčních diet. Avšak dále aztécký cukr napomáhá i při léčbě kašle, astma a střevních kolik.

Jako většina přírodních sladidel i lipie je využívána především ke slazení čaje a ostatních nápojů, avšak uvedené sladidlo je možné použít také například jako sladidlo do dezertů, bábovek či buchet.

Reklama

Přečtěte si více na téma

Reklama
Reklama

Komentáře

Žádné komentáře.

Nový komentář

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.