Chroupání syrové zeleniny je zdravé. Omyl! To platí jen pro některé druhy
Zdravý jídelníček stojí a padá s konzumací velkého množství zeleniny. Pozor ale na to, že některé druhy zeleniny prospívají tělu více, když je tepelně upravíte. V syrovém stavu obsahují škodlivé látky a můžete si ublížit. Zjistěte, které druhy zeleniny si lépe vychutnáte vařené a jakou zeleninu nikdy nekonzumovat syrovou.
Syrová a tepelně upravená zelenina
Zelenina je součástí zdravého a vyváženého jídelníčku a nutnost její dostatečné konzumace je skloňována ve všech pádech. Pozor ale na to, že jsou druhy zeleniny, které jsou v syrovém stavu obtížně stravitelné nebo mohou dokonce obsahovat látky, které jsou škodlivé až toxické. Jiné druhy po tepelné úpravě chutnají lépe, ale vyžadují šetrnou přípravu.
Jednoduchou pomůckou odhalíte, které druhy zeleniny je vhodné vařit a které konzumovat syrové. Pokud má zelenina vysoký obsah vody (listové saláty, salátové okurky aj.) je lepší je konzumovat syrové. Jinou zeleninu je lepší připravit vařením, dušením, spařováním, šetrným restováním nebo pečením. Sestavili jsme podrobného průvodce, jak získat ze zeleniny co nejvíce prospěšných látek.
Brambory jako možný zdroj otravy
Možná vás to překvapí, ale brambory obsahují hodně vitamínů. U nás je však nejoblíbenějším způsobem přípravy uvařit oškrábané brambory ve vroucí vodě. Pak z jejich nutričních hodnot nezůstává téměř nic. Naučte se brambory připravovat v páře, pečte je a snažte se je konzumovat i se slupkou.
Vždy dohlédněte na jejich kompletní uvaření, syrové brambory obsahují toxickou látku solanin. Ta způsobuje bolest hlavy, zažívací potíže a ve větších dávkách i otravu. Pozor proto na naklíčené brambory. U těch se konzumaci se slupkou zdaleka vyhněte.
Lilek způsobuje nevolnost
Stejně jako brambory obsahuje lilek solanin. Pokud byste zkonzumovali velké množství syrového lilku, můžete si přivodit podráždění trávicího traktu, zvracení a vleklou nevolnost. Lilek je vždy nutné tepelně upravit pečením nebo dušením.
Pozor na hořkost lilku, před přípravou lilek rozkrájejte na silné plátky, z obou stran důkladně posolte a nechejte takzvaně vyplakat. Výpotek i se solí po 15 minutách pečlivě setřete kuchyňskými utěrkami a lilek tepelně upravte.
Rebarboru vždy tepelně zpracujte
Skvělá a chutná rebarbora je základem mnoha koláčů. Pozor ale na to, že listy rebarbory obsahují vysoké množství šťavelanů, ty způsobují otravu. Rebarboru je vždy nutné tepelně upravit, vybírejte stonky, které nejsou dřevnaté. Rebarbora se musí zkonzumovat do června, kdy je nejchutnější a obsahuje minimum kyseliny šťavelové. Zvýšená konzumace kyseliny šťavelové způsobuje zažívací potíže, ale i ledvinovou koliku. S rebarborou vždy konzumujte mléčné výrobky.
Artyčokům uvařte srdíčka
Syrový artyčok byste jistě nepozřeli už kvůli jeho struktuře a hořké chuti. Artyčok konzumujte až po uvaření nebo upečení. Lahodný bodlák se nejčastěji vaří nebo zapéká. K jídlu je vhodný pouze střed artyčoku, tuhé listy je třeba okrájet. Z artyčoku se tepelně zpracovává srdíčko.
Chřest jako zdravá delikatesa
Dříve bílé zlato Čech, které se připravovalo na nespočet způsobů, se pomalu vrací na naše stoly. Ačkoliv je možné konzumovat chřest syrový, tepelná úprava uvolní jeho jemnou a nasládlou chuť. Vařením chřestu se lépe vstřebají do těla vitaminy A, C a E, je ale důležitá jeho šetrná úprava.
Brokolice, květák a růžičková kapusta
V syrovém stavu jsou těžko stravitelné a způsobují nadýmání. Ve větších dávkách mohou dokonce narušovat funkci štítné žlázy. Zmíněné druhy krátce povařte nebo připravte v páře. Abyste zachovali barvu, zeleninu blanšírujte (ponořte po uvaření krátce do ledové vody).
Špenát a mangold připravte v páře
Špenát je bohatým zdrojem železa, hořčíku, vápníku a zinku. Živiny se ovšem lépe vstřebají z vařeného nebo dušeného špenátu. Zahřátím se uvolní navázaný vápník. Nejlepší je připravit špenát šetrně v páře. Pokud je budete konzumovat v syrovém stavu, mohou bránit vstřebávání vápníku a železa do těla. Jejich povařením snížíte obsah šťavelanů a zlepšíte nutriční hodnoty.
Kukuřice jako antioxidant
Mladou kukuřici je možné konzumovat syrovou, ale vařená kukuřice je více sladká, lépe stravitelná a tělo z ní více vstřebá živiny. Tepelnou úpravou se zvyšuje obsah prospěšných látek a kukuřice se stává silnějším antioxidantem. Vařením kukuřice ztrácí obsah vitaminu C, roste ale množství prospěšné kyseliny ferulové.
Červená řepa je nejlepší pečená
Červená řepa je v syrovém stavu těžce stravitelná, způsobuje nadýmání. Vařením nebo pečením změkčíte strukturu a zvýrazníte sladkou chuť. Červená řepa má vysoký obsah kyseliny listové a vitaminu C. Červenou řepu před vařením nebo pečením neloupejte, připravujte ji i se slupkou.
Rajčata a mrkev, střídejte syrová a vařená
Nic nebrání tomu, abyste si obě potraviny vychutnali v syrovém stavu. Ovšem ochudíte tělo o silný antioxidant. Rajčata obsahují lykopen, ten se uvolňuje až při tepelné úpravě. Teplem ztratíte část vitamínu C, ovšem získáte mnohem vyšší obsah lykopenu. Podobně je to s mrkví a beta-karotenem. Při tepelném zpracování se mění na vitamin A, který tělo potřebuje pro růst kostí, zdravý zrak a správnou funkci imunitního systému. Mrkev se doporučuje vařit se slupkou a teprve poté mrkev očistit a nakrájet.
Užitečné zeleninové tipy:
Tepelná úprava zvyšuje vstřebatelnost živin.
S tepelnou úpravou eliminujete riziko bakterií a toxinů.
Mnohé druhy zeleniny jsou po tepelné úpravě chutnější.
Nikdy nekonzumujte zelená rajčata v žádné podobě.
K zelenině si přidávejte olivový olej, tělo zpracovává lépe vitaminy rozpustné v tucích.
Zdroje: HRI.org.au, AARP.org, Saladmaster.com, BusinessInsider.com, ConsumerReports.org
Přečtěte si více na téma
Související články
Skryté nebezpečí: Zelenina a ovoce, které se nesmí jíst syrové
Zelenina a ovoce jsou vynikajícím zdrojem vlákniny a celé řady důležitých mikroživin. Dopřávat bychom si je proto měli pravidelně. Některé druhy se ale nesmí jít syrové. Může jít dokonce o zdraví. Které z nich patří na talíř až po tepelné úpravě?
Kalendář ovoce a zeleniny. Konzumace se má řídit sezonami jednotlivých druhů
Je pravdou, že většina druhů ovoce a zeleniny je dostupná po celý rok. Když klesá domácí produkce, dováží se ovoce a zelenina z teplejších koutů planety. Přesto má každé ovoce a zelenina svou sezonu ve které chutná nejlépe. Konzumace podle sezon ovoce a zeleniny tělu prospívá.
Srovná cukr, vyplaví sůl a budete po ní mít dobrou náladu. Červená řepa
Prospěšnými látkami nabitou červenou řepu byste měli mít v jídelníčku minimálně jednou týdně. Posiluje srdce a cévy, uklidňuje nervy a zlepšuje vzhled pleti, nehtů i vlasů. Pochutnáte si na pečené řepě, ale nejvíce cenných látek získáte ze syrového kusu. Jak zařadit červenou řepu do jídelníčku?