Citrónová babeta s celým mákem a kandovaným citrónem

Citrónová babeta je vláčná buchta, kterou řada z nás pamatuje z pekáren a potravin. Babeta se již nevyrábí, ale pokud to bylo vaše oblíbené sladké pečivo, lze si ho snadno upéct. Výhodou navíc bude, že víte z čeho, jste moučník dělali a můžete si ho i vylepšit. V receptu níže, je vylepšení celým mákem a kandovaným citrónem. Proces kandování je časově trochu náročnější, proto můžete ovoce kandovat ve větším množství, nebo kombinovat citrón s pomeranči. Kandované ovoce lze uschovat, nebo zkonzumovat. Skvělé jsou pomeranče zpola máčené v čokoládě.

Reklama

Ingredience

Na kandovaný citron

Množství na
  porce

Postup přípravy

1.
Nejprve si připravte kandovaný citrón. Pokud nepoužijete bio ovoce, spařte ho nejdříve horkou vodou a důkladně omyjte třeba hrubou stranou nové houbičky na nádobí, abyste odstranili pesticidy a vosky.
2.
Citrón nakrájejte na půl centimetru silné plátky a v hrnci ohřejte cca 150 ml vody, citrón do ní naskládejte a vařte asi 10 minut. Pak plátky citrónu vyndejte, vyměňte vodu a proces podruhé zopakujte, pak v čisté vodě ještě potřetí. Tento proces odstraní hořkost z kůry.
3.
S plátky manipulujte opatrně, ať plátky zůstanou hezké a neporušené. Dále si v malém hrnci rozpusťte cukr ve 100 ml vody, přidejte kyselinu citrónovou a citrónové plátky ve směsi vařte 30 minut na mírném ohni.
4.
Pak plátky opatrně vyjměte a rozložte je na plech vyložený pečícím papírem, v troubě je pak cca 1 hodinu sušte při 100 °C.
5.
V míse ušlehejte celá vejce, pak přidejte cukr a šlehejte další 3 minuty. Pak přidejte smetanu a ještě prošlehejte po dobu dalších 3 minut, Dbejte, aby měly suroviny pokojovou teplotu.
6.
Do směsi přidejte přesátou mouku, mák, citrónovou kůru, na kostičky nakrájené dva plátky kandovaného citrónu, šťávu a rozměklé máslo. Formu si vyložte pečícím papírem nebo vymažte máslem a vysypte moukou.
7.
Piškot pečte cca 40 minut na 180°C, kontrolujte špejlí. Tip: Po upečení si ve šťávě z půlky citrónu rozmíchejte lžíci moučkového cukru a piškot směsí potřete. Servírujte pocukrované a ozdobené kandovaným citrónem.

Od: Jana Qara, 27.12.2022

Reklama
Reklama
Reklama

Komentáře

Žádné komentáře.

Nový komentář

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.

Reklama
Reklama
Hodnocení:
0.0
hodnotit
Čas: 20 min příprava
2 hod 40 min vaření
3 hod celkem
Množství: 8 × porce
Autor: Jana Qara
Cena ingrediencí: 1 × porce = 8 Kč
Rozpis na položky
Kategorie a štítky:
Reklama

Nutriční hodnoty

Množství
1 × porce
Energetická hodnota
418.25 kcal
Protein
6.41 g
Sacharidy
z toho cukr
63.12 g
43.06 g
Tuk
z toho nas. mastné kyseliny
15.79 g
8.83 g

Detailní rozpis podle ingrediencí

Reklama
Reklama