Přejídáte se nebo vám nechutná? Možná je čas přemalovat!
Jaká je nejlepší strategie při výběru barev do kuchyně a jejich kombinování? Kromě aktuálních trendů a vlastního vkusu pamatujte, že jednotlivé barevné odstíny ovlivňují i psychiku člověka. Některé šikovně povzbudí apetit, zatímco jiné oceníte, pokud se snažíte nějaké to kilo spíše shodit.
Osvědčený trik s barvami ovlivní prostor i hloubku
Na vlastnosti barev myslete už při zařizování kuchyně. Dá se s nimi doslova čarovat a místnost dokážou zútulnit, vizuálně zvětšit, stejně jako zmenšit.
Pokud máte malou kuchyni a bojujete s každým centimetrem, vsaďte vždy spíše na světlé barvy. Ty prostor krásně rozjasní a propůjčí mu hloubku. Aby byl efekt maximální, buďte opatrní s kombinováním barev, převládat by měl podobný světlý odstín.
Tmavší a výraznější barvy kuchyni opticky zmenší a uzavřou. A podobné vlastnosti mají také kontrastní kombinace barev. Jasné a zářivé barvy oživí kuchyni v případě, pokud se potýká s nedostatkem přirozeného světla.
Barvy a chuť v symbióze
Barvy nás ovlivňují více, než si mnohdy uvědomujeme. A platí to i o těch, kterými jsme obklopeni v kuchyni či jídelně během stolování. Mnohé studie totiž potvrdily, že konkrétní barvy dokážou poměrně významně ovlivnit dokonce i chuť k jídlu.
Nejvíce povzbuzuje chuť k jídlu červená. Je to barva, která je podle psychologů naplněná energií, povzbuzuje nás k akci. Dokonce přispívá ke zvýšené tvorbě hormonu adrenalinu, který poté zvyšuje tepovou frekvenci. Červená v kuchyni nás tak nenápadně nutí k tomu, abychom více snědli. Zvýšit apetit však dokážou i další barvy, je to hlavně oranžová a žlutá.

Opačné účinky mají modrá a zelená barva. Spojují je zklidňující a uvolňující účinky. Tlumí případné emoční výkyvy, celkově zlepšují psychickou vyrovnanost a působí klidně a harmonicky. Chuť k jídlu proto spíše potlačují a podvědomě hlídají, abychom to s velikostí porce nepřehnali.
Ostatní barvy v kuchyni
Bílá nebo šedá kuchyně je neutrální, a proto sice příliš nenadchne, ale zároveň ani nic nezkazí. Zejména bílá také navozuje pocit čistoty a pořádku. Obě barvy lze dobře kombinovat se všemi ostatními odstíny barevného spektra. Bílá, stejně jako světlý odstín šedé, navíc prostor opticky otevřou a prosvětlí.
V růžové kuchyni se cítí lidé obvykle klidně, barva totiž podporuje pozitivní emoce, mezi které patří soucit či laskavost. Jestliže nemáte odvahu vymalovat kuchyň v růžové barvě, můžete vsadit pouze na detaily a kuchyňské doplňky. Někdy také růžová evokuje chuť na sladké, často se proto používá v cukrárnách.

S černou výmalbou kuchyně se prakticky nesetkáte. Kuchyňské skříňky či pracovní deska v černém odstínu s lesklou nebo matnou povrchovou úpravou ale ojedinělé nejsou. Při citlivé aplikaci, pokud nebude černá zcela dominovat, vytvoří zajímavý dramatický efekt.
Fialová kuchyně na návštěvníky nezřídka působí až luxusním dojmem. I u fialové barvy ale platí pravidlo, že je třeba používat ji s mírou, obzvláště v menší kuchyni. Zatímco světlé a pastelové odstíny fialové můžete aplikovat i plošně, tmavofialová se hodí spíše jako doplňková barva.
Zdroje: abiinteriors.com.au, kai.bg, ekitchens.com.au, kbrkitchenandbath.com
Přečtěte si více na téma
Související články
Malá prostorem, velká účelem. Jak zařídit malou kuchyň
Byty v obytných domech nebo starší domky před rekonstrukcí spojuje kuchyně minimálních rozměrů. Když není změna dispozice možná, využijte tipy a triky, jak účelně zařídit malou kuchyni. Nenechte se odradit minimem prostoru, získejte maximální využití.
Jak na přírodní barvení jídel bez éček
Práškové a gelové potravinářské barvy dokážou vykouzlit paletu intenzivních odstínů, jejich složení ale nezřídka vzbuzuje rozpaky. Dobroty na talíři však můžete obarvit i šetrně a přírodní cestou. Prozradíme, jak dosáhnout krásných barev bez umělých přísad.
Tipy a triky na rychlý úklid kuchyně
Nezáleží na tom, jak velikou kuchyni máte, ale jistě dáte za pravdu, že ze všech místností vyžaduje vůbec největší pozornost. Zjednodušte si pravidelný úklid kuchyně, ušetříte nejenom vynaložené úsilí, ale také svůj drahocenný čas.