Tajemství výroby palačinek: Jak na geniální placku z pánve

Vláčná, tenká a chutná placka patří k oblíbeným dobrotám, kterou milují nejen děti. Palačinky můžete připravit v nekonečném množství variací, a proto nikdy neomrzí. Naučte se je dělat jako opravdový šéfkuchař.

Kouzlo tkví v dokonale vyvážené konzistenci

Nejzákladnější těsto na palačinky tvoří pouze 3 ingredience: hladká mouka, mléko a vejce. Stavebním kamenem je mouka, mléko dodává vláčnost a jemnost, zatímco vejce drží těsto krásně pohromadě. Aby byl výsledek perfektní, je třeba zvolit správný poměr surovin.

Husté těsto by se po pánvi rovnoměrně nerozprostřelo, zatímco pokud by bylo příliš řídké, mělo by tendenci se trhat.

Základní recept na palačinky

Budete potřebovat 200 g kvalitní hladké mouky, 400 ml polotučného mléka, 2 vejce a špetku soli.

Do mísy prosejte hladkou mouku. Přidejte vejce, špetku sůl a pouze asi ⅓ z celkového množství mléka. Šlehejte a až po chvíli dolijte zbytek mléka. Znovu vyšlehejte, aby vzniklo homogenní těsto, které není ani husté ani příliš řídké.

Nepřilnavou pánev s rovným dnem vymažte olejem nebo přepuštěným máslem (ghí) a rozehřejte na střední teplotu. Nalijte na ní přibližně 2 až 3 polévkové lžíce těsta a pohybem pánve nechte rozprostřít po celé ploše. Z obou stran smažte dozlatova.

Uvedené množství vystačí přibližně na 8 palačinek, záleží na jejich tloušťce a průměru pánve.

Bezlepkové pohankové palačinky

Potřebujete 120 g pohankové mouky, 65 g univerzální bezlepkové mouky, 300 ml mléka, 4 lžíce rozpuštěného másla, 2 lžíce citronové šťávy, 1 lžíci cukru, 1 lžičku vanilkového extraktu, ¾ lžičky jedlé sody, ½ lžičky soli a 1 velké vejce.

Mléko rozmíchejte s citronovou šťávou, nechte zhruba 5 minut odpočinout. Poté do něj zašlehejte vejce a vanilkový extrakt. Do druhé mísy nasypte obě mouky, cukr, jedlou sodu a sůl. Promíchejte, doprostřed udělejte důlek a nalijte do něj mléčnou směs. Přidejte rozpuštěné máslo a míchejte, dokud nevznikne jednolitá hmota. Smažte obvyklým způsobem.

Čím naplnit palačinky

Kromě klasické varianty, kterou představuje jahodová marmeláda se šlehačkou, existuje i spousta dalších možností, s čím palačinky podávat.

Sladké variace

Slané variace

Sladko-slané variace

Tipy pro ještě lepší výsledek

Zdroje: kingarthurbaking.com, erudus.com, sainsburysmagazine.co.uk, thespruceeats.com, inspiredtaste.net

Od: Jitka Kučová, 4.10.2023