Každý den smoothie. Je to zdravá volba nebo ne?

Pravidelné pití smoothie vám dodá vitamíny a minerály. Zároveň je rychlým zdrojem energie, když nemáte čas na klasickou svačinu. Jaká pravidla platí pro pití smoothie? Je smoothie dobrým pomocníkem při hubnutí? Má pití smoothie nevýhody? Odpovíme vám.

Co je to smoothie

O nápoji z ovoce a zeleniny jste jistě slyšeli, přesto je dobré, osvětlit více z názvu a správné přípravy. Smoothie v překladu znamená hebounký, hladký. Nápoj by měl mít krémovitou, hustou strukturu. Smoothie se připravuje ve speciálním mixéru, veškeré složky jsou kompletně rozdrceny, promíchány a rozmixovány. Smoothie by mělo být z ovoce a zeleniny s přidáním čisté vody. Oblíbené jsou ale i recepty s mlékem, jogurtem, kefírem a s přidáním nejrůznějších semínek.

Druhy smoothie

Základní smoothie si můžete připravit z jednoho druhu ovoce a s přidáním vody. Lepší chuť získáte ale při kombinaci různých ovocných druhů. Oblíbená je například kombinace jablek a mrkve s jahodami, banánem, pomerančem nebo ananasem.

Ovocně-zeleninové smoothie se připravuje v kombinaci ovoce a zeleniny. Pokud chcete sladší chuť přidáváte více ovoce. Kdo touží po kaloricky méně bohatém nápoji, přidá do zeleniny jen menší část ovoce na proslazení.

Zelené smoothie by mělo být připraveno s dominantním podílem listové zeleniny. Pro lepší chuť se přidává například stévie. Naleznete i smoothie recepty s mlékem nebo jogurtem. Takové smoothie už nemá daleko do koktejlu.

Kdy pít smoothie

Smoothie vám přinese nejvíce výhod, když si jej dáte jako dopolední svačinu. Zelené smoothie si můžete dopřát i namísto večeře. Chybou je kombinovat smoothie s jídlem a zároveň i nahrazení více jídel denně za smoothie.

Proč si dát smoothie

Proč si odepřít smoothie

Smoothie namísto dopolední svačiny je dobrou volbou. Je třeba hlídat složení a volit spíše zeleninové druhy. Vždy obohaťte smoothie o porci semínek nebo oříšků.

Zdroje: thekitchn.com, healthline.com, greatist.com, feelgoodfoodie.net, dailymail.co.uk

Od: Iva V, 24.6.2021