Květáková polévka s pečeným česnekem

Výborná hustá polévka z pečeného česneku s květákem a sýrem asiago. Sýr asiago seženete v italských lahůdkách. Polévka je velmi vydatná a hustá, spolu s opečenou bagetkou je z ní vydatné hlavní jídlo.

Ingredience (4 x porce)

Postup přípravy

  1. Květák rozeberte na růžička a obalte v oleji a rozprostřete na plech vyložený pečícím papírem. Pak seřízněte vršek u hlaviček česneku, pokapte ho olivovým oleje, zabalte do alobalu a uložte na plech spolu s květákem. Pečte v troubě na 220°C dokud není květák měkký. Měl by se lekce při okrajích připalovat do tmavé hnědé barvy. Trvá to asi 20 – 30 minut.
  2. Pak si ve velké pánvi rozehřejte na středním plamenu olivový olej a na něm do sklovita orestujte na kostičky nakrájenou celou cibuli. Přidejte tymián a asi minutu ho v oleji zahřívejte, než začne vonět. Přidejte vývar, opečený květák a nakonec vymáčkněte pečený česnek ze slupky.
  3. Stáhněte plamen a na mírném stupni nechte polévku probublávat asi 10 minut. Pak za použití ponorného mixéru udělejte z polévky krémové pyré. Nakonec přidejte miso pastu a sýr asiago. Polévku nechte prohřát, aby se sýr dobře rozpustil. Nakonec přidejte citronovou šťávu.
  4. Tip: Tajným tipem této polévky je použití takzvané křupavé polevy neboli topingu. Potřebovat na ni budete 1 lžíci quinoi, 2 lžíce panko strouhanky, ½ lžičky sezamových semínek světlých a ½ lžičky černého sezamu, ½ lžičky chia semínek, ½ hrnku sýru asiago, sůl a pepř na dochucení, 1 lžičku citronové kůry a 2 lžíce nasekané petrželky.
  5. Quinou zahřejte syrovou na pánvi na středním plamenu, dokud nezačne pukat. Pak plamen stáhněte a stále míchejte, dokud quinoa nerozpuká všechna. Dále smíchejte strouhanku, semínka, sýr a vše přidejte ke quinoe. Promíchejte a polévku směsí posypte.
  6. Pokud suroviny na posypku doma nemáte, není nutné ji dělat, stejně skvěle ji dochutí opečený česnek nebo slanina.

Nutriční hodnoty (1 x porce)

Energ. hodnota: 226.24 kcal | Protein: 5.88 g | Sacharidy: 17.19 g | z toho cukr: 5.94 g | Tuk: 14.61 g | z toho nas. MK: 2.24 g

Vytištěno z webu ekucharka.cz, recept si můžete prohlédnout na adrese https://www.ekucharka.cz/recept/3543-kvetakova-polevka-s-pecenym-cesnekem