Chléb bez hnětení

No kneated bread neboli nehnětený chléb se peče z droždí a zvládne ho i pekařský začátečník. Recept je nenáročný na suroviny i přípravu. Pokud se bojíte péci z kvasu, pak je tento bochník správná volba právě pro vás. Má krásně křupavou kůrku, střídku s velkými očky a postrádá kyselost kvasového žitného chleba. Peče se z pšeničné mouky a snese srovnání s italskými bílými chleby, které se výborně hodí k polévkám, masům a na přípravu sendvičů. Díky dlouhému kynutí a pečení v nádobě se velmi usnadní manipulace s bublinkovým a řidším těstem. Hydratované těsto pak zajišťuje jeho větší vláčnost a dlouhé kynutí zase příjemnou nasládlost a lepší stravitelnost mouky.

Ingredience (1 x bochník)

Postup přípravy

  1. Večer smíchejte všechny ingredience v míse. Nemusíte vypracovávat hladké těsto jako na jiné pečivo, stačí, pokud se promíchá tekutina s moukou a nebude jí nikde příliš velké množství v suchém stavu a nikde nebudete mít příliš velké kousky droždí.
  2. Mísu s těstem uložte přikryté folií do lednice. Ideální je dát ho do části, která chladí méně, tedy do té která je určená ke skladování ovoce a zeleniny.
  3. Mísa musí být dostatečně velká. Těsto bude kynout dlouho a bez dohledu a je tedy potřeba, aby byl prostor pro jeho až trojnásobné zvětšení.
  4. V lednici nechte kynout 12 hodin. Ráno těsto vyndejte. Na pomoučněném vále ho vytáhněte do placky a popřekládejte do balíčku. Nechte 30 minut odpočinout.
  5. Po odpočinutí těsto zformujte do bochníčku a uzavřete švy. Vložte ho do mísy nebo cedníku, který vložíte pomoučněnou utěrkou. Posypat můžete i škrobem, těsto se nebude na utěrku lepit. Nechte ho kynout další hodinu.
  6. Do trouby vložte vhodný hrnec i s pokličkou. Měl by být dostatečně velký, aby mohl bochník nabýt na velikosti a šel po upečení bez poškození vyjmout a zároveň ohlídejte ohnivzdornost jeho úchytek. Troubu rozehřejte na 250 °C.
  7. Bochník velmi opatrně vyklopte do rozehřátého hrnce, a pokud chcete, žiletkou nebo velmi ostrým nožem nařízněte uprostřed, aby při pečení nepopraskal. Přikryjte poklicí a pečte 20 minut. Pak teplotu snižte na 230 °C a pečte dalších 20 minut, až bude chléb světle hnědý a na poklep bude znít dutě.
  8. Chléb opatrně a pomalu vyjměte z hrnce a nechte ho minimálně 2 hodiny chladnout na mřížce.

Nutriční hodnoty (1 x bochník)

Energ. hodnota: 1,831.03 kcal | Protein: 53.16 g | Sacharidy: 368.07 g | z toho cukr: 1.36 g | Tuk: 5.18 g | z toho nas. MK: 0.82 g

Vytištěno z webu ekucharka.cz, recept si můžete prohlédnout na adrese https://www.ekucharka.cz/recept/3323-chleb-bez-hneteni