Veganský chlebíček, který změní váš život

Zdravý, celozrnný, nehnětený a nekynutý chlebíček, který nahradí pečivo. Neobsahuje žádné živočišné suroviny. Díky psylliu je hodnotným zdrojem vlákniny. Ořechy chléb obohacují o množství minerálů, vitamínů a zdraví prospěšných látek. Všechny suroviny jsou snadno dostupné v běžném supermarketu. Suroviny můžete libovolně nahrazovat podle chuti, nebo podle případné alergie. Kokosový olej lze nahradit olivovým nebo jakýmkoliv jiným rostlinným olejem. Pokud se nemůžete rozhodnou jaké použít ořechy, klidně je namíchejte. Místo včelího medu nebo javorového sirupu můžete použít i med pampeliškový nebo agávový sirup. Pokud chcete chlebíček více sladký, můžete přidat i sušené ovoce nakrájené na drobné kousky.

Ingredience (1 x kus)

Postup přípravy

  1. Vločky, semínka a ořechy postupně na sucho opražte na pánvičce. Uvolní se tak esenciální oleje a vše bude chutnější a křupavé. Poté opražené suroviny smíchejte s psylliem.
  2. Mokré suroviny jako olej, med nebo jiný sladký sirup a vodu důkladně promíchejte. Ideálně metličkou. Pak smíchejte suché a mokré a dobře promíchejte. Nechte chvilku odstát, a pokud by se vám těsto zdálo příliš suché, můžete přidat vodu. Pokud by bylo těsto naopak řídké doplňte psyllium nebo chia semínka, která nabudou a působí namísto vajec a lepku jako pojící složka.
  3. Na pečení je optimální použít formu na biskupský chlebíček, kterou vyložíte pečícím papírem. Směs do formy pořádně napěchujte, ať není v chlebu žádná bublina.
  4. Troubu předehřejte na 200 °C a ve střední části trouby pečte 20 minut. Po 20 minutách opatrně vyklopte chlebíček z formy (již bude držet tvar) a ještě ho dejte péci bez formy. Strana, která byla na dně, teď bude nahoře. Pečte dalších 10 minut. Chlebíček bude mít krásnou barvu a křupavou krustu.
  5. Krájejte po vychladnutí a skladujte v suchu. Chlebíček lze nakrájený na plátky i zmrazit. Pro větší křupavost plátky před podáváním opečte na suché pánvi.

Nutriční hodnoty (1 x kus)

Energ. hodnota: 2,773.87 kcal | Protein: 77.90 g | Sacharidy: 124.22 g | z toho cukr: 26.74 g | Tuk: 205.42 g | z toho nas. MK: 48.20 g

Vytištěno z webu ekucharka.cz, recept si můžete prohlédnout na adrese https://www.ekucharka.cz/recept/3294-vegansky-chlebicek-ktery-zmeni-vas-zivot