Perníková vánočka

Drobná obměna tradiční vánoční pochoutky. Vánočka, co voní po perníku a vydrží dlouho vláčná. S máslem a jahodovou marmeládou nemá chybu.

Ingredience (15 x porce)

Postup přípravy

  1. Nejprve si připravíme citrónovou kůru a rozinky. Citrón dobře omyjeme a nastrouháme na jemném struhadle kůru. Rozinky opláchneme ve vodě a necháme na utěrce oschnout. Poté spaříme mandle, oloupeme je a nasekáme nahrubo.
  2. Ohřejeme mléko, mělo by být vlažné. Do větší mísy rozdrobíme kvasnice, přidáme k nim lžíci soli a lžíci mouky. Prošleháme s mlékem metličkou. Ke kvasnicím se tak dostane více vzduchu a těsto bude lépe kynout.
  3. V robotu zapneme hnětení těsta, dáme do mísy obě mouky, cukry a špetku soli. Necháme promíchávat. Přidáme hotový kvásek, žloutek, a změklé máslo. Těsto necháme zpracovávat alespoň 20 minut.
  4. Těsto provoníme citrónovou kůrou a perníkovým kořením. Poté vypneme mixér a vmícháme mandle a rozinky. Rozinky můžete ještě předtím obalit v moučkovém cukru.
  5. Těsto na vánočku necháme vykynout na teplém místě. Asi po hodině jej znovu vypracujeme a necháme znovu kynout.
  6. Jakmile je vykynuté, pomoučíme vál a připravíme si z těsta 6 stejně dlouhých pramenů. Upleteme vánočku. Prameny si rozložte na 3 a 3. Konec spojte. Překřižte ruce, vezměte krajní prameny, přeložte a podtočte, znovu vezměte krajní prameny, přeložte a podtočte. Pokud neumíte plést ze 6 pramenů, upleťte na spodním patře dva klasické copy vedle sebe a nahoru si připravte další cop jako druhé patro.
  7. Vánočku potřete rozšlehaným vejcem. Pro lepší barvu můžete do rozšlehaného vejce přidat citrónovou šťávu.
  8. Vložte do rozehřáté trouby na 180 stupňů a pečte 15 minut. Poté snižte teplotu na 140 stupňů a pečte dalších 30 minut. Vypněte troubu a nechejte v teple.
  9. Aby vydržela vánočka dlouhou vláčná, pocukrujte ji až těsně před podáváním.

Nutriční hodnoty (1 x porce)

Energ. hodnota: 247.71 kcal | Protein: 5.51 g | Sacharidy: 40.94 g | z toho cukr: 16.64 g | Tuk: 6.65 g | z toho nas. MK: 3.23 g

Vytištěno z webu ekucharka.cz, recept si můžete prohlédnout na adrese https://www.ekucharka.cz/recept/2218-pernikova-vanocka