Sushi maki

Je zdravé, je jemné a zcela mu propadnete. Pokud jste se také zamilovali do sushi není třeba se ho obávat. Přípravu doma zvládnete a ingredience jsou běžně dostupné v řadě supermarketů nebo objednáte na internetu. Kdo se sushi teprve začíná, potřebuje rohož na tvarování. Pro začátečníky je sushi maki tím nejlepším startem. K podávání si ještě připravte sushi sójovou omáčku a wasabi.

Ingredience (8 x porce)

Postup přípravy

 1. Sushi rýži dáme do hrnce a asi 5 x propláchneme vlažnou vodou. Vždy necháme chvíli ve vodě, poté vodu vylijeme a proces opakujeme.
 2. Zalijeme vodou a dáme vařit. Vaří se stejně jako běžná rýže. Jakmile je voda vyvařená, necháme na plotně pod poklicí zchladnout.
 3. Do hotové a vlažné rýže vmícháme 6 lžic již ochuceného rýžového octa na sushi.
 4. Salátovou okurku, avokádo a mango oškrábeme a nakrájíme na dlouhé tenké nudličky. Na nudličky nakrájíme i lososa.
 5. Připravíme si misku se studenou vodou.
 6. Na rohož dáme mořskou řasu, lesklou stranou dolů. V tenké vrstvě naneseme rýží, nenanášíme až k okraji, aby se nám sushi dobře zatočilo. U horního okraje necháme asi 1,5cm bez rýže. Při práci si namáčejte ruce ve studené vodě, rýže se lepí.
 7. Doprostřed dejte lososa, mango, okurek a avokádo. Vyplňte střed po celé délce. Pevně rolujte, horní okraj bez rýže navlhčete vodou a rolování dokončete a odložte stranou. Můžete zvolit jen 3 ze 4 surovin a různě kombinovat.
 8. Stejným postupem připravte celé množství rýže, vychází to asi na 15 ks rolek, dle toho, jak silnou dáváte vrstvu rýže. Měla by být co nejtenčí.
 9. Hotové rolky dejte na 30 minut do lednice.
 10. Následně krájejte na asi 3 cm silná kolečka.
 11. Podávejte se sushi nakládaným zázvorem a sójovou omáčkou na sushi. Připravte si ji do dvou misek a do jedné z misek vmíchejte wasabi. Poté máte při podávání variantu ostré a neostré omáčky.

Nutriční hodnoty (1 x porce)

Energ. hodnota: 344.67 kcal | Protein: 11.23 g | Sacharidy: 60.58 g | z toho cukr: 2.13 g | Tuk: 4.99 g | z toho nas. MK: 0.91 g

Vytištěno z webu ekucharka.cz, recept si můžete prohlédnout na adrese https://www.ekucharka.cz/recept/2131-sushi-maki