Medové perníčky

Jen málokteré cukroví patří k vánočním svátkům více než medové perníčky. U nás porazily i druhé v pořadí, vanilkové rohlíčky. A protože je máme opravdu rádi, chystáme je s oblibou i během velikonočních svátků. Je to lahodná a trvanlivá dobrota, upečte si ji i během roku!

Ingredience (20 x porce)

Postup přípravy

  1. Připravíme si vodní lázeň. Do velkého hrnce nalijeme vodu, na něj položíme větší mísu a zapneme sporák.
  2. Do mísy nasypeme cukr, přidáme med a máslo. Přisypeme perníkové koření a počkáme až se máslo a cukr zcela rozpustí. Stále mícháme. Směs bude mírně teplá, v žádném případě nesmí být horká.
  3. Hustou kaši necháme chvíli vychladnout a přimícháme vejce. Dobře prošleháme.
  4. Mouku smícháme s jedlou sodou a vmícháme do směsi. Dobře propracujeme, nejlépe ručně na válu. Těsto se nesmí lepit, jestli se lepí, přisypte mouku. Jakmile je těsto dobře propracované a nelepí, dáme do sáčku, utěsníme a necháme v lednici do druhého dne.
  5. Těsto vytáhneme z lednice alespoň 1 hodinu před vykrajováním. Nachystáme si plechy, celkem zaplníme asi 8 plechů. Plech vyložíme pečícím papírem. Troubu předehřejeme na 220 °C. Rozválíme na tloušťku 3 mm a vykrajujeme vánoční motivy, skládáme na plech. Vykrojené perníčky před pečením potřeme rozšlehaným vejcem. Použijte silikonový štěteček.
  6. Dáme upéct do trouby, doba pečení je asi 15 – 20 minut, podle typu ohřevu. Jakmile se perníček nafoukne, už pečeme jen krátce, maximálně 5 minut.
  7. Není potřeba hledat rady, jak na měkké perníčky. Perníčky, které jsou správně upečeny, jsou měkké hned. Pokud jsou tvrdé, pekli jste je dlouho a je třeba nechat je několik týdnů změknout. Dlouze pečený perníček je z druhé strany tmavý.
  8. Hotové perníčky namáčíme z poloviny do čokolády nebo zdobíme cukrářskou hmotou. Pokud pustíte ke zdobení děti, nebudete mít sice umělecké dílo, ale mnohem větší radost z výsledku.

Nutriční hodnoty (1 x porce)

Energ. hodnota: 265.92 kcal | Protein: 5.31 g | Sacharidy: 48.18 g | z toho cukr: 18.56 g | Tuk: 5.30 g | z toho nas. MK: 2.91 g

Vytištěno z webu ekucharka.cz, recept si můžete prohlédnout na adrese https://www.ekucharka.cz/recept/1384-medove-pernicky