Jak se zbavit akné: Zatočte s pupínky změnou jídelníčku

Nevzhledné pupínky v oblasti obličeje i na jiných částech těla dokážou pořádně potrápit. A zdaleka se nejedná o problém, se kterým se potýkají pouze teenegaři. Akné totiž nezřídka přetrvává i v dospělosti. Kromě důkladné péče o pleť a používání šetrných přípravků dokáže krásnější a čistší pokožku vykouzlit i správně sestavený jídelníček.

Akné ve zkratce

Akné je chronické kožní onemocnění, jehož typickým projevem jsou pupínky v obličeji či na jiných částech těla. Způsobuje je ucpání a následné zanícení tzv. komedonu neboli vlasového folikulu. V něm se poté hromadí kožní maz a odumřelé kožní částečky.

Výskyt akné souvisí s hormonálními výkyvy. Právě proto je nejčastější v období dospívání a u žen je běžné jeho zhoršení před menstruací. Výjimkou ale není ani aknózní pokožka ve zralém věku.

Jídelníčkem proti pupínkům

Zdravá a vyvážená strava, ve které jsou zastoupeny všechny důležité makroživiny, vitaminy a minerální látky, může pozitivně ovlivnit vzhled pokožky, respektive stav akné.

V souvislosti s akné se nejvíce diskutuje příznivý vliv omega-3 mastných kyselin. Jejich vydatným zdrojem jsou např. následující potraviny:

Důležité je zařadit do jídelníčku rovněž dostatek potravin bohatých na vlákninu a přírodní antioxidanty (zinek, beta karoten, lypoken aj.).

Udržujte hydratovanou pleť

Dehydratovaná pleť působí na první pohled unaveně, je napnutá a má tendenci rychleji stárnout. Navíc má oslabenou přirozenou kožní bariéru a je náchylnější ke vzniku zánětlivých procesů, čímž podporuje výskyt akné a zanícených pupínků.

V boji proti akné je proto důležité zajistit, aby byla pleť hydratovaná. Toho lze docílit dodržováním následujících pravidel:

Potraviny zhoršující akné

Existuje řada potenciálně rizikových potravin, které mohou vyvolat akné nebo zhoršit jeho stav. Je to ale velice individuální, kdy každému může vadit trochu něco jiného. Pokud si chcete ověřit, zda vám konkrétní potravina skutečně nedělá na pleť dobře, zkuste ji alespoň na 2 týdny zcela vyřadit ze svého jídelníčku.

Zde je výčet nejčastějších potravin a nápojů, které mohou zhoršovat akné:

Další pravidla v péči o aknózní pokožku

Zdroje: masterclass.com, healthline.com, medicalnewstoday.com, healthline.com

Od: Jitka Kučová, 22.9.2022