Hledáte doping pro unavený mozek? Pupečník asijský ho znovu nakopne

Uspěchaný životní styl a nutnost neustále podávat maximální výkony dávají našemu mentálnímu zdraví občas pořádně zabrat. Pokud chcete s psychickým vyčerpáním zatočit, můžete vyzkoušet jeden z kouzelných darů bylinné lékárny. Pupečník asijský podpoří paměť, zlepší soustředění a poradí si i se stresem.

Léčivý zázrak z tropů

Pupečník asijský neboli gotu kola je plazivá rostlina, která roste především v tropických oblastech jihovýchodní Asie. Má ploché listy ledvinovitého tvaru s jemně vroubkovaným okrajem, které se pyšní svěží zelenou barvou. Načervenalé květy jsou spíše nenápadné, drobné a vyrůstají v paždích listů. Plodem je dvounažka oválného tvaru.

Gotu kola si libuje v místech s dostatkem vláhy a vysokou vzdušnou vlhkostí. V případě příznivých podmínek roste bujně a tvoří velké množství odnoží. Patří proto mezi takzvané půdopokryvné rostliny.

Pupečník asijský jako lék

Rostlině se přezdívá „bylina dlouhověkosti“ a v místech přirozeného výskytu je tradiční součástí lidové medicíny. A není se čemu divit, obsahuje totiž celou řadu cenných látek a mikroživin. Jedná se například o flavonoidy, silice, alkaloidy, saponiny, hořčiny, terpeny, některé vitaminy skupiny B, vitamin C a železo.

Také vědecké studie naznačují, že gotu kola se může pochlubit širokou škálou léčivých vlastností.

Zdravotní benefity gotu koly:

Gotu kola v kuchyni

Pupečník asijský není mrazuvzdorný, a proto u nás ve volné přírodě bohužel neroste. V české krajině se daří pouze pupečníku obecnému, který ale nemá významné léčivé vlastnosti.

Není ale příliš složité pěstovat tuto kouzelnou bylinku jako pokojovou rostlinu. Je pouze třeba dbát na dostatečnou zálivku a dopřát jí pravidelné osvěžení. A protože má dekorativní vzhled, v teplejší části roku může oživit i závěsné květináče či truhlíky. Pak už jen stačí si kdykoliv natrhat čerstvé listy a využít je třeba v kuchyni.

Možnosti využití listů gotu koly v kuchyni:

Zdroje: healthline.com, medicalnewstoday.com, poppyswildkitchen.com

Od: Jitka Kučová, 16.4.2022